Kto zapłaci podatek od kupna pojazdu?

Fiskalizm to opodatkowywania dużej ilości transakcji oraz umów, przez fiskusa. Nie podoba się on wielu kierowcom. Nic dziwnego – osoba, która nabywa auto – używane bądź nowe, musi być przygotowana na obowiązek zapłaty podatku. Może to być PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych, VAT lub akcyza. Podatki te są dodatkowymi kosztami, które zwiększają faktyczną cenę samochodu. Kto powinien być gotowy na podatki?

 

Używane auto i PCC

Osoba, która decyduje się na kupno używanego samochodu, od prywatnej osoby, musi się przygotować na zapłatę PCC – w wysokości 2% rynkowej wartości auta. W obowiązku kupującego pojazd jest złożenie wniosku PCC oraz zapłata podatku. Należy to zrobić w okresie 14 dni – od momentu transakcji. 

Samochód od firmy i VAT

Kupujący samochód osobowy od firmy, która zajmuje się sprzedażą takich pojazdów, muszą być przygotowani na opłacenie podatku VAT. To koszt daniny – będzie ona dodana do ceny samochodu. 

Akcyza

Na opłatę akcyzy muszą być gotowe osoby, które sprowadzają swój pojazd. Dotyczy ona pojazdów niezarejestrowanych wcześniej na obszarze Polski. Wysokość akcyzy uzależniona jest od pojemności silnika w pojeździe

 

Powiązane wpisy:

Homologacja butli LPG

Jak sprawdzić czy auto nie jest kradzione

Ile czasu na ubezpieczenie auta po zakupie

Małe tablice rejestracyjne

Zdjęcia do autocasco

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/