OC dla pojazdów z za granicy

Czy możliwe jest ubezpieczenie samochodu w Polsce zarejestrowanego za granicą? Czas przyjrzeć się temu tematowi. W szczególności, że coraz więcej osób zauważa, iż w naszym kraju składki za OC spadają z roku na rok.

Dobra cena za OC

Aby uświadomić sobie dlaczego ludziom tak bardzo zależy na takim ubezpieczeniu, warto wspomnieć, że średnia cena w Polsce za OC wynosi ok. 136 euro. Dla porównania: w Niemczech cena za składkę wynosi ok. 275 euro, we Francji ok. 300 euro. Najdroższa chyba jest Belgia pod tym względem, gdzie średnio za składkę OC zapłacimy ok. 400 euro. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii. Nic więc dziwnego, że ludzi kusi ubezpieczenie polskie, ponieważ dzięki temu można by zaoszczędzić spore pieniądze. Tylko, że nie jest to tak łatwe, jak wszyscy myślą. Są pewne kruczki w prawie, które uniemożliwiają zakup ubezpieczenia OC w Polsce dla samochodu zarejestrowanego za granicą.

Samochód w Polsce

Samochód zarejestrowany za granicą może mieć tylko i wyłącznie polskie OC wtedy, kiedy zostaje sprowadzony do naszego kraju w celu jego rejestracji. Jest to wyraźnie określone przepisami. Jednym wyjątkiem od tego przepisu są sytuacje, kiedy sprowadzamy samochody na użytek własny. Ustawodawca postanowił również w inny sposób rozwiązać sytuację osób prowadzących działalność polegającą na sprzedaży samochodów. Wynika z tego jedna prosta sprawa – samochody, które na stałe mają być zarejestrowane za granicą nie mogą na długo stać się posiadaczami polskiego OC. Będzie trzeba załatwić odpowiednie formalności, aby mogło ono mieć takie tanie OC.

 

Powiązane wpisy:

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/