Korytarz życia – wszystko, co musisz wiedzieć

Przepis dotyczący korytarza życia w wielu europejskich krajach obowiązuje od długiego czasu. W Polsce od 6 grudnia roku 2019. O czym mówi przepis? 

 

Korytarz życia 

Korytarz życia powstał z myślą o osobach poszkodowanych, które czekają na udzielenie pomocy przez służby ratunkowe. Te niejednokrotnie utkwiły w kilkukilometrowym korku. W takiej sytuacji dostęp do osoby poszkodowanej jest utrudniony, o ile nie niemożliwy, a jak wiadomo tutaj istotna może być każda minuta. 

Właśnie w takiej sytuacji kierowcy tworzą korytarz życia – to dzięki niemu wszystko przebiega szybko i sprawnie. 

Przepisy dotyczące korytarza życia 

Taki korytarz można powstać na każdej z dróg, mających więcej niż dwa pasy, w tym samym kierunku. Samochody zostawiają pomiędzy sobą wolną przestrzeń, którą jadą pojazdy uprzywilejowane – straż, karetka, lub policja.

Najważniejsza zasada to zjechanie jak najbliżej pobocza, tak aby umożliwić pojazdom ratunkowym swobodny przejazd bez konieczności zatrzymywania się. Takie zachowanie to od roku 2019 obowiązek każdego kierowcy. 

Dwa pasy ruchu

W takim wypadku pojazdy, które znajdują się na lewym pasie, są zobowiązane do maksymalnego zjechania na lewe pobocze. Analogiczna zasada dotyczy pojazdów, znajdujących się po prawej stronie. Zabrania się jechania pod prąd i za karetką. Może to grozić mandatem.

 

Powiązane wpisy:

Utrata prawa jazdy

Akcyza na samochód

Zmiana danych w polisie OC

Przekroczenie terminu płatności raty za OC i AC

Przerwa w ubezpieczeniu OC

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/