OC w pigułce

OC, czyli Odpowiedzialność Cywilna dla właścicieli pojazdów mechanicznych, to polisa ubezpieczeniowa. To przymusowa polisa, której w żaden sposób nie można ominąć. Co jeszcze należy wiedzieć o takim pakiecie ubezpieczeniowym?

OC w Polsce

Polisa ubezpieczeniowa OC jest przymusem, który określony jest ściśle przepisami prawnymi obowiązującymi w naszym kraju. W przypadku kontroli przez patrol drogowy, taki dokument odnośnie wykupienia OC należy posiadać. Przy czym polisa nie musi być na danego kierowcę. OC ściśle przylega do samochodu. Przykład? Ktoś pożycza komuś samochód. Musi pamiętać o tym, żeby wręczyć mu dokument OC, aby w razie kontroli policji, móc taki dokument okazać. Dlaczego? Odpowiedzialność Cywilna nie chroni właściciela pojazdu. OC chroni osoby trzecie, jakie biorą udział w zdarzeniu losowym, czyli chociażby pasażerów samochodu, czy też drugiego kierowcę i jego towarzyszy.

Cena za OC

Cena za polisę OC nigdy nie jest stała. Na jej wysokość mają wpływ różne czynniki. Można do nich zaliczyć chociażby samego właściciela pojazdu. Bierze się tu pod uwagę chociażby wiek kierowcy, czy też fakt, od kiedy posiada on prawo jazdy. Świeżo upieczony kierowca może mieć do zapłacenia wyższą składkę OC – nawet, jeżeli uprawnienia do kierowania pojazdami nabył w wieku 50 lat. Z kolei 40 letni kierowca, który prawo jazdy posiada od 22 lat (zdał egzamin w momencie osiągnięcia pełnoletności), może mieć do zapłacenia niższą składkę. Chociaż pod uwagę należy wziąć jeszcze wiele innych czynników wpływających na wysokość ceny OC.

Zobacz również:
OC dla młodego kierowcy

Opłata OC po terminie

Upoważnienie do ubezpieczenia samochodu

Podatek od kupna samochodu

AC w wariancie serwisowym

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/